Toplum ve şiddetle ilgili kompozisyon yazısı

Toplumsal bir sorun olan şiddet ne yazık ki her toplumda yerini almaktadır. Bu yazımızda toplumda şiddetle ilgili kısa kompozisyon yazısı bulabilirsiniz. Şiddet var olan en büyük toplumsal sorunlardan biridir. Şiddet karşı tarafa zarar vermeyi hedefleyen bir psikolojik davranış türüdür.

Topluluk halde yaşayan insan, hayvan yada diğer canlılar arasında sürekli şiddet görülür. Bunun nedeni elbette ki birlikte yaşama esnasında oluşan kişisel ihtiyaçlar, meydana gelen tehditler gibi unsurlar şiddeti doğururlar. İnsanların ihtiyaçları ortaya çıktığında ihtiyaçlar başkalarının yaşam alanlarını tehdit ettiğinde bunu baskı yaparak kabul ettirmeye çalışırız. İşte bu bir şiddet türüdür.

Toplumda şiddet genelde öfke patlaması olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde en yaygın olarak görülen şiddet ise hiç şüphesiz kadınların gördüğü şiddettir. Hayattan bunalan, yada herhangi bir şeye kızan insanlar aile içi şiddete yönelmektedir. Özellikle kadınlar ve çocuklar güçsüz olarak görüldüğü için en yaygın olarak onlar şiddete maruz kalırlar.

Bu şiddet eylemleri kontrolden çıkarak bir öfke patlamasına dönüşerek insanlara büyük zararlar verir. Örneği ülkemizde kadın cinayetleri yada çocuk cinayetleri yaygın olarak görülür. Bunlar bir anlık öfkenin getirdiği sonuçlar olup yapan kişiler kendilerini kaybederler.

Toplumsal şiddet sadece aile içi şiddet değil aynı zamanda toplumsal olaylardır. Örnek vermek gerekirse son yıllarda ülkemizde meydana gelen terör örgütlerinin gösterilerinde kamu malına zarar verilirken güvenliğimizi sağlayan polislerde yaralanmışlardır.

Toplumda şiddetin var olmasının en temel nedeni eğitim yetersizliği ve kanunların yeterince yaptırımda bulunmamasıdır. Bugün şiddete başvuran biri bunun kendine ağır yaptırımlar getirmeyeceğini bildiği için hiç düşünmeden bunu bir eğlence olarak görerek yeniden yapar.

Oysa kanunlar ağır yaptırımlar getirse polisimize kim taş atabilir ki?

Eğitimsizlik büyük eksiklik. Toplumda meydana gelen olayların bir çoğunda ya cahil kişiler yada eğitimsiz çocuklar yer almaktadır. Çünkü bu tip insanlar kolayca kandırılıp şiddete yönlendirilirler. İşte bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin eğitim ihtiyacı karşılanmalı ve kanunlar vasıtasıyla ağır yaptırımlar getirilmelidir.

Ancak bu şekilde şiddeti önlemek mümkün olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.