toplumların yükselmesinde değerler mi yoksa akademik çalışmalar mı 1.derecede öneme sahiptir

Sizce toplumların yükselmesinde değerler mi yoksa akademik çalışmalar mı birinci dereceden etkilidir. Seçtiğiniz tarafı münazara konusu için işleyiniz. Toplumların gelişmesi akademik çalışmalar olduğu kadar toplumsal değerlere de bağlıdır.

Toplumsal değerler bireylerin çevresi için gösterdiği olumlu davranışların tümüne denir. İnsanları toplumda birlikte yaşamasını sağlayan kültürel ve sosyal değerleridir. Bu değerler insanları bir arada tutarak birlikte yaşamalarını sağlar. Akademik çalışmalar ise insanları bir arada tutamaz. Toplumlar dağılmadan bir arada kalamadıktan sonra gelişimde gösteremezler.

Olmayan bir toplum için akademik çalışmalar neye yarar ki? Siz istediğiniz kadar buluş yapın, yeni icatlar keşfedin huzursuz ve bir arada yaşayamayan insanların neyine yarayacak. Oysa değerler insanları birbirlerine sımsıkı bağlar. Örneğin bir milli maç olduğunda her takımın taraftarı milli formayı giyerek tirbüne gider, kol kola maç izler. Siz istediğiniz kadar bilimsel çalışma yapın bunu sağlayamazsınız.

Bu nedenle toplumların var olmasını sağlayan ve yükselmesini sağlayan değerlerdir. Olmayan bir toplum için akademik çalışmalar oldukça faydasızdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.