Toplumumuzda sosyal yardımlaşma duygusu

Bizim toplumumuzda sosyal yardımlaşma duygusu oldukça yoğun yaşanmaktadır. Sosyal yardımlaşma deyince aklımıza yapılan her türlü yardımı gelmektedir. Yaşlı bir dedeyi karşıdan karşıya geçirmek, fakirin karnını doyurmak ,evinde yemeği olmayan bir tas yemek vermek gibi.

Artık günümüzde bu konuyla ilgili dernek ve vakıflar bu işleri planlı programlı devlet kontrolünde yapmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği adı altında Türkiye’nin her yerinde rastlamak mümkündür. Bu dernek ve vakıflar her ilin ilçeleri de dahil olmak üzere bulunmaktadır. Sayı olarak çok fazla olması çok güzel bir olay çünkü yardıma muhtaç kimseleri bulmak onlara gereken yardımı yapmak daha kolay olmaktadır. Yardıma ihtiyacı olan kimseler de bir sıkıntı ve ihtiyaçları olduğunda bu dernek ve vakıflardan her türlü ihtiyacını karşılayabilmektedir.

Toplumuzda dernek ve vakıflar dışında bireyler olarak da yardımlaşma konusunda bilinçli ve duyarlı davranmaktayız. Öyle ki kimi toplumlarda gözünün önünde düşen yaşlı bir amcaya yardım etmeye tenezzül etmeyen insanlar var. Ama bizim toplumuzda böyle insanlara rastlamak mümkün değildir. Ne demiş Hz. Muhammed (S.A.V ) ;Komşusu açken karnı tok yatan bizden değildir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.