Toplumumuzu tüketim konusunda bilinçlendirmek için yapılabilecek etkinlikler nelerdir

Toplumumuz ne yazık ki tüketim konusunda yeterince bilinçli değil. Bu nedenle iyi bir bilinçlendirme programı yapılması gerekir. İnsanlar ihtiyaçları gereği tüketici konumundadır. Ancak bir tüketici olduğu halde sahip olduğu haklar konusunda yeterince bilgili değildir.

Birçok insan var ki milyarlarca lira vererek aldıkları ürünleri iade etmekten çekiniyor hatta kimileri hatalı ürünlerini servise bile gönderemiyor. Hepimiz tüketici olarak ürünleri belli bir zaman zarfı içerisinde iade etme hakkına sahibiz. Bizler ürün alırken ödediğimiz bedel ile sadece ürünü değil haklarımızı da alıyoruz. Satıcıya karşı bizlerinde hakları oluyor.

Konumuza dönecek olursak tükettiğimiz birçok ürün israfa neden olmaktadır. İnsanlar ihtiyaçlarından fazla ürün almakta ve kullanmadan kenara atmaktadır. Örneğin bir pazar alış verişinde annelerimiz birçok yiyecek alırlar. Ancak bu ürünlerin bir bölümü tüketilemeden bozularak çöp haline gelir. İşte bu durum bir israftır.

Tüketim konusunda en büyük iki sorunumuz var bunlar israf ve tüketici haklarının bilinmemesi. Yapılması gerekenler ise şunlardır.

Toplumun ihtiyacı olan ürünleri alması gerektiği konusunda bilinçlendirilmesi gerekir.
Toplumdaki bireylere tüketici haklarını öğretecek etkinlikler düzenlenmelidir. Bu etkinliklerde emsal olacak davalar örnek olarak gösterilmelidir.
İsrafın engellenmesi adına çeşitli bildirimler yapılmalıdır.
Sosyal yardımlaşma faaliyetleri ile tüketim çılgınlığının önüne geçilmelidir.
Milli ekonomi için tüketimin önemi hakkında devlet programlar yapmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.