Toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda hangi sorunlarla karşılaşılabilir

Her toplumun kendine göre temek ihtiyaçları olsa da toplumların ihtiyaçları genelde ortaktır. Bu ihtiyaçların başında sağlık, eğitim ve hizmet gibi unsurlar gelmektedir. Eğer toplumların bu ihtiyaçları karşılanmazsa o toplumda huzursuzluklar meydana gelir.

Bu ihtiyaçların karşılanmasının bir ölçütü olmayıp her zaman daha iyisi hedeflenmelidir. Örneğin ülkemizde eğitimi ele alalım. Her ne kadar yeterince okul ve öğretmen var desekte hala birçok yerde okul ve öğretmene ihtiyaç vardır. Devletimiz okul kitaplarını defterleri ücretsiz dağıtsa bile bunlar bizim için yeterli değildir. Okullarda eğitimin tamamen ücretsiz olması, daha kaliteli ve iyi bir eğitim verilmesi en temel ihtiyaçtır.Her zaman daha iyisini isteyip daha iyisini beklemek en doğal hakkımızdır.

Sağlık hizmetlerine değinecek olursak aile hekimi adında yeni bir uygulama başladı. Mahalle ve semtlerde artık kişinin kendi hekimleri bulunuyor. Bunun hedefi hastanelerdeki yoğunluğu azaltmak ve sağlık hizmetlerinin yayılmasını sağlamak. Ancak henüz buda yeterli değil. Aile hekimlerinin uzman olması ve sayılarının arttırılması şuanda gerekiyor.

Sosyal hizmetler konusunda ise oldukça gerilerde bulunuyoruz. Hala toplumun temel ihtiyaçları ve istekleri tam olarak karşılanmış durumda değil.

Toplumun temel ihtiyaçlarının karşılanmaması durumunda hangi sorunlarla karşılaşılabilir

Toplumda ilk olarak görülecek şey elbetteki huzursuzluktur. Bunun sonucunda siyasi istikrarsızlık ve ekonomik çöküntüler gelir. Asayiş sorunlarının yaşandığı hiçbir şeyden memnun olmayan insanların sayısı artar. İnsanlardaki huzur azalır.

Bu nedenle huzurlu ve mutlu bir toplum için temel ihtiyaçların karşılanması bunun yanında sürekli geliştirilmesi büyük önem taşır. Çağdaş ve demokratik bir devlet ancak bu şekilde davranır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.