Toprağın insan hayatında oynadığı en önemli rol sizce nedir?

Toprak tüm canlılar gibi insanlar içinde oldukça önemlidir. Bu önemi örneklerle açıklayalım. Aslında toprak doğrudan çiftçileri ilgilendirse de bizler onun kıymetini bilmek ve değerini anlamak için olaylara açıkca bakmalıyız. İnsan her nerede yaşarsa yaşasın toprak onun için oldukça önemlidir. Çevremizdeki gıdaların hemen hemen hepsi toprak sayesinde yetişiyor ve insanları besliyor.

Toprak bitkileri besleyici ve büyütücü bir etkiye sahiptir. Bu sayede canlılar için besin kaynağı sağlar ve onları korumakla görevlidir. Toprağın diğer bir görevi ise döngüdeki yeridir. Artık kullanılmayan ve yaşama faaliyetlerini bitiren herşeyi toprak içine alır ve çürükçül bakteriler ile en küçük yapılarına ayırır. Ve artık toprağın bir parçası olmasını sağlar.

Dünyamızda geniş alanlarda toprak bulunsa da bunun ancak küçük bir bölümü tarıma elverişli ve kullanılabilir topraktır. Bu nedenle toprağın korunması ve iyileştirilmesi gerekir. Son yıllarda dünya çapında yaşanan toprak kirliliği ve çevresel sorunlar toprak üzerindeki en büyük sorunlardan biridir. Artan dünya nüfusuna karşın kirlenen toprak giderek verimlilikten uzaklaşmakta ve insanlar için gıda sağlayamamaktadır.

Bu nedenle her birey toprağın önemini bilmeli ve korumalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.