Toprak ile ilgili komposizyon

Bu günkü yazımızda sizlere toprak ile ilgili kompozisyon yazısını paylaşacağız. Toprak o kadar bereketli ki bütün yediğimiz içtiğimiz şeyler topraktan elde edilmektedir. Toprak insanın beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için gereklidir.

Toprak insanın yaptığı onca yanlış davranışlara rağmen hiç bir zaman nankörlük edip ürün vermemezlik yapmaz. Bakımını sulama ve gübresi doğru zamanlarda yapıldığı sürece topraktan ürün elde edilebilmektedir. Örneğin; toprağa ekilen buğday sayesinde insan en temel besin maddesi olan ekmek ve buna benzer temel besin maddelerini elde etmektedir.

Ülkemizde farklı farklı toprak çeşitleri bulunmaktadır. Her toprağın cinsi ve türü farklı olduğu için ona uygun tohum ve fidanlar dikilmelidir.

İnsanoğlu toprağına her zaman sahip çıkmalı yanlış bakım yapmaktan uzak durmalıdır. Özellikle anız yakmak toprağın verimini azalttığı gibi ardından ekilecek bütün ürünlerinde verimsiz olmasını sağlamaktadır.

İnsanlar tarafından yapılan bu yanlış toprak bakım ve temizliğinden dolayı elde edilen ürünler de bir o kadar verimsiz olmaktadır. Onun için her zaman toprağa sahip çıkmalı, bakımını doğru ve toprağın cinsine uygun gübreleme seçilmelidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.