toprak ve korumak kelimelerinin çağrışımları nelerdir

Bu yazımızda toprak ve korumak kelimeleri bizde ne gibi çağrışımlar uyandırır bunları inceleyeceğiz. Aslında ilk bakışta bu iki kelime bizde erozyon ve toprağın yapısına katılan kimyasal ilaçlar akla gelen ilk fikirlerdir. Evet toprak ve korumak kelimeleri bende erozyonu çağrıştırıyor. Çünkü yılda binlerce ton toprak deniz ve nehirlere erozyon nedeniyle akıp gidiyor. Toprağın korunması için erozyonu engellemek adına çalışmalar yapılmalıdır.

Erozyonu engellemek adına yapılacak çalışmaların en başında ilk olarak ağaçlandırma çalışmaları gelir. Özellikle yamaçlarda bitki örtüsü ve ağaç yoksa kış aylarındaki yoğun yağışla birlikte bu topraklar kayarak sulara karışırlar. Bu şekilde topraklarımızı koruyamayız ve kaybımız olur.
toprak
Ayrıca toprağa katılan tarım ilaçları, petrol, zehirli atıklar, çöpler ve daha niceleri toprağımızı kirletir. Verimli topraklara sahip olan ülkemiz ne yazık ki bu nedenlerden dolayı her yıl topraklarını kaybetmektedir. Topraklarımızı korumanın bir diğer yolu da bilinçli tarım, geri dönüşüm tesisleri gibi bu maddelerin işlenmesini sağlayan tesislerin kurulmasıdır.

Bu yazımızda toprak ve korumak kelimelerinin çağrışımları nelerdir konusunu işledik. Umarım beğenirsiniz. Beğeninizi yıldız vererek bizlere bildirebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.