Topraklama nedir ne işe yarar?

Bu yazımızda Topraklama hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Dağıtım şebekelerini besleyen güç trafoları yıldız bağlanarak yıldız noktaları oluşturulur. Bu yıldız noktasından hem nötr ucu çıkar, hem de topraklama levhası ile topraklanır.

Binaya genel olarak 4 tane elektrik kablosu girer. Bu kablolardan 3 tanesi faz’dır. Yani üzerinde elektrik bulunmaktadır. Bir tanesi ise nötr’dür. Bu sisteme tri-faze adı verilir.

Bu üç faz hattı binaya eşit bir şekilde dağıtılır. Yani binanın girişindeki ana elektrik kutusuna gelen bu 3 faz hattının her biri ayrı bir kata veya katlara dağıtılır. Nötr hattı ise tek bir tanedir ve tüm katlara dağıtılır.

Topraklama insanları ve canlıları tehlikeli dokunma gerilimlerine karşı korumak için cihazların gerilim altında olmayan metal kısımlarının topraklanmasıdır. Akaryakıt tankları, benzin pompaları, jeneratörler, yürüyen merdivenler, asansör rayları, evdeki kullanma aygıtları, panolar gibi yerler insanları çarpılmalardan korumak amaçlı topraklanmıştır.

Topraklama sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa aktarılacaktır ve bu şekilde canlıların can güvenliğini sağlanacak ve cihazların zarar görmesini engellenecektir. Topraklamanın yapılış amacı budur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.