Toprakların insan yaşamındaki yerini açıklayınız

Toprak insan hayatındaki en önemli unsurlardan biridir. Ayrıca doğadaki geri dönüşümü sağlayan topraklar üzerinde yetişen bitkiler ve meyveler ile insanoğluna önemli hizmetler yapmaktadır. Toprak içinde çürükçül bakterilerin bulunduğu yaşam döngüsü sona ermiş olan maddeleri çözündürerek bünyesine alan, canlı bitki ve ağaçlar için besleyici olan önemli bir maddedir.

Biz insanlar toprak üzerinde yetiştirdiğimiz birçok besinden faydalanırız. Toprak o kadar besleyicidir ki insanları, hayvanları, bitki ve ağaçların hepsine kaynak durumundadır. Ama ne ilginçtir ki bizleri besleyen toprak yaşam döngümüzün sonunda bizi alarak yapısına katmaktadır.

Canlılığı sona ermiş her şey kısa süre içerisinde çözünmeye başlar. Ağaçtan düşen bir yaprak düşünün. Toprakla temas ettiği andan itibaren çözünmeye başlar. Toprak bütün canlılar için bir barınma kaynağı olurken aynı zamanda onun sonu olur. Zaten olması gerekende budur. Aksi halde toprak doğada görevini tamamlamış olan maddeleri çözündürmeseydi doğa çöp yığını haline gelirdi.

Bu nedenle toprağın insan yaşamında ve canlılar için yeri ve önemi oldukça büyüktür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.