trafik işaretlerinin önemi

Trafik işaretleri sürücü ve yayaların can güvenliğini sağlamak için kullanılan çeşitli uyarı levhaları ve ışıklarıdır.Trafik işaretlerinin önemi insan canı söz konusu olduğu için oldukça mühimdir. Günümüzde yoğun araç trafiği nedeniyle trafik işaretleri artık her yerde karşımıza çıkmaktadır. Peki bu işaretlerin konulmasındaki amaç nedir?

Elbette ki ilk amaç trafiğin akışı esnasında yaya ve sürücülerin can güvenliğini sağlamaktır. İkinci önemi ise bu işaretlerin trafik akışını düzenlemesidir. Örneğin trafik lambaları sayesinde araçların durması sağlanırken yayaların geçişi sağlanır. Ayrıca trafik lambaları trafiğin akış yönünü değiştirmek içinde özellikle dörtyol olan kısımlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Günümüzde yaşanan trafik kazalarının temel sebebide sürücü ve yayaların trafik işaretlerine uymamasından kaynaklanır.

Ne yazık ki toplumumuz bu işaretlerin hayati önem taşıdığını henüz kavrayamadı. Gidecekleri yere bir dakika erken gitmek için trafik işaretlerini hiçe sayan sürücüler, yaya geçitlerinin olduğu yerlerden geçmek zor geldiği için ana yolu bölüp geçen yayalar sebebiyle her yıl binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmektedir.

İnsan canından daha değerli ne olabilir ki hayatta? Ancak insanlar kendilerini ve karşısındaki insanları hiçe sayarak can güvenliğini, başkalarının can güvenliğini trafik işaretlerine uymayarak tehlikeye atmaktadır.

Lütfen trafik işaretlerine uyalım ve uymayanları uyaralım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.