Truva atının hikayesi

Yıllar boyunca dillere destan olmuş, Geçmişten günümüze kadar hikayeleri anlatılmış hatta sinema filmlerine konu olmuş truva atının hikayesini anlatmaya çalışalım.

Tarihte en büyük savaşlar kadınlar için çıkmıştır. Bu sözü doğrulayan hikayeyi kısaca şöyle anlatabiliriz. Ege kıyılarında bulunan Truva Şehrinin kralı Priamos’un oğlu Paris, Sparta Kralı Menelaos’un karısı Helen’i kaçırmıştır. Kral Melenos bu durum karşısında ordusunu da alarak Truva şehrine savaş ilan etmiştir. Truva şehri de bu durum karşısında savunmaya geçmişlerdir. Bu savaş yıllarca devam etmiştir.

truva

Daha sonra Akhalılar bir strateji bulmaya karar vermişlerdir. Odysseus‘un fikri ile tahtadan bir at yapmaya karar vermişlerdir. Bu atın içerisine Odysseus ve en iyi askerleri gizlenmiştir. Atın yanına sadece 1 asker göndererek truvalılara savaş ganimeti olarak bu atın gönderildiğini söylerler.

Truvalılar atı kalenin içine alarak gece zafer eğlencelerine başlarlar. İlerleyen saatlerde alkolün de etkisiyle ordu zayıf düşmeye başlar. Gece atın içinden Odysseus ve arkadaşları çıkarak kapıları açıp dışarıda bekleyen orduyu da içeri alırlar. Şehri yakıp yıkıp Truvalıların hepsini öldürürler. Savaşı bu strateji sayesinde kazanıp tarihteki yerlerini almışlardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.