Tüketici Hakları Koruma Derneği ile ilgili kompozisyon

Tüketici hakları koruma derneği hakkında kısa bir kompozisyon yazımızı bu sayfada bulabilirsiniz. Günümüzde ister istemez alış veriş yapmaktayız. Alış verişler esnasında satıcı ve müşteri arasında bir takım sorunlar ortaya çıkmaktadır. İşte bu sorunların çözümünde tüketici hakları derneği devreye girer.

Dernek adından da anlaşılabileceği gibi satın alan müşterinin haklarını korumak ve ona destek olmak için kurulmuştur. Tüketici hakları derneği sadece tüketicileri korumak ile değil aynı zamanda bu hakların kişilere öğretilmesinde de görevlidir. Mesela bir elektronik eşya aldınız. Bu ürün sizin beklentilerinizi karşılamıyor veya herhangi bir sıkıntısı var. Siz eğer bu eşya hakkında bilgi sahibi iseniz veya çevrenizde biri bu üründen anlıyorsa müdahale edebilirsiniz. Ancak sorunu çözemediniz ve ürünü aldığınız yere gittiğinizde üründeki hatayı söyleseniz bile artık garanti belgesi kapsamı dışına çıkmıştır.

Çünkü sizin ilk yapmanız gereken garanti koşullarından yararlanmak için ürünü servisine yada aldığınız yere götürmektir. Tüketicilerin birçoğu haklarını bilmediği ve kullanamadığı için mağdur olmaktadır. Bu nedenle tüketici hakları derneği kurulmuş olup toplumun bilinçlendirilmesi hedeflenmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.