Tüketici Haklarının Bilinmesinin Önemi

Hepimiz ister istemez birer tüketiciyiz ve farkında olmasak ta bir takım tüketici haklarına sahibiz. Tüketici haklarımızı bilmek bize alış verişlerimizde önemli faydalar sağlar. Örneğin bir ürünü aldığımızda özellikle teknolojik aletlerde iki yıl garanti zorunluluğunu ve 30 gün içerisinde iade etme hakkımızı çok kez kullanabiliriz.

Tüketici olarak verdiğimiz paranın hakkını istemekten doğal birşey yok. Aldığımız ürün bize tanıtılırken yok efendim şunu yapar yok efendim böyledir denilip kandırıldığımız çok olur. Ancak ürün beklentilerimizi veremezse ve bize anlatıldığı gibi değilse iade etme hakkımız vardır. Eğer satıcı geri almazsa tüketici hakları hakem heyetine başvurup sorunu çözebiliriz.

Tüketici haklarının bilinmesi bize iyi bir tüketici olmayı da öğretir. Araştırmacı ve ihtiyacımız olan ürünü ancak iyi bir tüketici olarak alabiliriz. Teknik destek, ürün bilgisi, kullanım gibi her türlü hakkımızı ancak tüketici haklarını bilerek kullanabiliriz.

Aksi halde çoğu satıcı parayı aldığında sizinle iletişimi keser. Fakat bu haklarımızı bilirsek ürün ve destek konusunda her türlü hakkımızı arayabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.