Tüketici olarak alışverişlerde neden fiş almalıyız?

Alışverişlerden sonra fiş veya fatura almak bir vatandaşlık görevidir. Çünkü satın aldığımız ürünler için ödediğimiz paranın bir bölümünü vergiler oluşturur. Bu vergilerin devletimizin hazinesine ulaşabilmesi biz vatandaşların fiş veya fatura istemesiyle mümkündür.

Çünkü alışveriş sonrasında alacağımız belgenin üzerindeki miktar yazar kasa aracılığıyla kayıtlara geçer. Devlet de bu kayıtlar üzerinden vergi alır. Fiş veya fatura alınmayan alış verişlerde yapılan alışveriş kayıtlara geçmez.

Fiş almanın önemi şunlardır;

  • İade ve değişim işlemlerinde gereklidir.
  • Garanti işlemlerinde fiş ve fatura istenilir.
  • Vergi kayıplarının önlenmesi için önemlidir.
  • Tüketici haklarına başvurada fiş ve fatura istenilir.

Kayıtsız yapılan alışverişlerde devlete ödenmesi gereken paranın satıcının kasasında kalması ve vergi gelirlerinin azalması anlamına gelir.

Satın alınan veya alınacak ürünün garanti belgesinin olup olmaması da biz tüketiciler için çok önemlidir. Garanti belgesi dayanıklı ürünler için düzenlenir. Bu belge sayesinde kullanım süresinde ürünün zarar görmesi halinde tüketici mağduriyetinin giderilmesini sağlar.

Bu gibi durumlarda üretici firma, dürüst ve adil olma ilkesi gereği ürünü ya tamir eder ya da yenisiyle değiştirir. Aksi halde ürünün garanti belgesiyle birlikte Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurma hakkımız doğar. Heyet gerekli incelemeleri yaptıktan sonra haklılığımızı kabul ederse zararımızı giderir.

Bilinçli tüketicilerin önemli özelliklerinden biri de reklamların etkisinde kalmamalarıdır. Firmalar satışlarını artırmak için reklamlarında ürünlerinin sadece iyi yönlerini söyler. Bu nedenle bir ürünü reklamlardan tanıyarak almak doğru bir davranış değildir.

Ayakkabı, kazak, pantolon, gömlek, çanta, gözlük gibi pahalı ürünleri yetkili satıcılardan almak daha doğru olacaktır. Bu ürünlerin etiketleri incelenmeli ve sağlığa zararlı maddelerden yapılıp yapılmadığına dikkat etmeliyiz. Ayrıca ürünün kullanımı ile ilgili uyarıları dikkatle incelemeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.