Tüketici Olarak Nasıl Daha Bilinçli Oluruz

Bilinçli tüketici nasıl olunur ve tüketici olarak nasıl daha bilinçli olabiliriz. Bilinçli bir tüketici olmanın en önemli kuralı ihtiyaçlarımızı belirlemek ve buna göre alış veriş yapmaktır.

Bilinçli bir tüketici almak istediği ürün hakkında önceden araştırma yapıp bilgi sahibi olan, ürünün teknik özelliklerini ve işlevlerini inceleyen ayrıca servis koşullarını araştıran kişidir.

Bilinçli tüketicinin özellikleri şunlardır;

  • İhtiyacı olan ürünü bilir
  • Parasını tutumlu harcar
  • İsteklerini erteleyerek ihtiyaçlarını öncelikle alır.
  • Alacağı ürünün garanti ve sigorta koşullarını inceler
  • Gıda ve besin ürünlerinde son kullanma tarihine dikkat eder
  • Belirtildiği gibi isteklerini karşılamayan ürünleri iade edeceğini bilir.
  • Tüketici Hakları Hakem Heyetine gerektiğinde başvurur.

Hepimiz birer tüketiciyiz. İhtiyaçlarımız için alış veriş yapıp istek ve gereksinimlerimizi alırız. Önemli olan bunu yaparken ne kadar dikkatli oluyoruz.

Bazen insanlar ihtiyaçlarını unutarak isteklerine öncelik vermektedirler. Bu durumda ekonomik sorunlar baş göstermektedir. Oysa bireyler bilinçli tüketici olsalar ekonomik olarak sıkıntı çekmezler.

Günümüzde yaşanan sorunların temelinde mutlaka bilinçsiz harcamalar yer alıyor. Daha güzel ve mutlu bir yaşam için bilinçli tüketici olmamız gerekir.

Nasıl bilinçli tüketici oluruz?

Bilinçli bir tüketici olmak için hiçbir fikriniz yoksa alışveriş yapmayı seven biriyle tanışmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü bu kişiler alış veriş yaptıklarında hangi haklara sahip olduklarını çok iyi bilirler.

O kişinin nasıl davranış sergilediğine, bir ürünü alırken hangi unsurlara dikkat ettiğine ve parasını nasıl harcadığına mutlaka göz atmalısınız.

Yine de böyle birini bulamazsanız Aile ve Sosyal Bakanlığının internet sayfasından, belediyelerde yer alan tüketici hakem heyetlerinden haklarınız konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bilinçli tüketici ile ilgili görseller ve resimleri aşağıda bulabilirsiniz.

tuketici

tuketim

tuketici-bilincli

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.