Tüketici şikayetleri neler olabilir?

Her birey yaşamsal faaliyetleri nedeniyle bir tüketici konumundadır. Ancak aldığımız ürünler nedeniyle kimi zaman şikayetçi olabiliriz. Bir tüketici hangi durumlarda ne gibi şikayetlere sahip olur gelin birlikte inceleyelim. İlk olarak tüketim nedir?

Herhangi bir malın yada hizmetin insan ihtiyaçları gereği kullanılmasına tüketim denir. Tanımından da anlaşılacağı üzere insanın ihtiyaçları için yapılmıştır. Bu nedenle insanlar beklentileri karşılanmayınca şikayetçi olurlar. Genellikle karşılaşılan sorunlar şöyledir.

  • Ürünün satılmadan önce anlatılan özellikleri taşımaması
  • Ürünün görevini tam olarak yerine getirememesi
  • Alıcı kişinin kullanımı sırasında hizmette sorun oluşması
  • Aldığımız hizmetin arızasının garanti kapsamı dışında tutulması
  • Başka bir ürünün bize satılması
  • Aldığımız ürünün hatalı yada bozuk çıkması

Biz tüketiciler olarak bu sorunlarla sık sık karşılaşırız. Günümüzde ticaretin ahlak seviyesinin düşmesi nedeniyle kullanıcılar sürekli mağdur olmaktadır. Bazı firmalar kullanıcıyı yanıltıcı ürün reklamı yaparak maddi zararların oluşmasına neden olmaktadır.

Başımızdan geçen bir olayı bu konuyla bağdaştırdığım için anlatmak istiyorum. Bir firmanın televizyondaki cep telefonu reklamlarına inanan babam o numarayı arayarak sipariş vermiş. Piyasa değeri 2000 bin lira olan telefonu 100 tl’ye göndereceklerini söylemişler.

şikayet

Tüketiciler almış oldukları ürünlerin sorunlu olması halinde şikayetçi olurlar

Yaşlı babam ne yazık ki buna inanarak kabul etmiş. Sonuç olarak ise gelen telefonu kargodan alıp açtığımızda telefonun her yerinin çizik olduğunu, telefonun bir markası olmadığını hatta telefonun hiç açılmadığını gördük. Sonuç olarak bir tüketici olan biz mağdur edilmiş durumdayız.

Görmüş olduğunuz gibi tüketicilerin hangi koşullarda ve nasıl mağdur edildiği hiç belli olmuyor. Bu nedenle kullanıcılar her türlü şikayette bulunabilir. Tüketici hakları hakem heyeti ise bunlardan en önemlisidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.