Tüketim Çılgınlığının Zararları

İnsanoğlu nüfusunun artmasıyla birlikte dünyamızda hızla büyüyen bir tüketim çılgınlığı oluşuyor. Her ne kadar dünyanın 2/3 kısmı yoksul ve aç olsa da her birimiz günde birçok şeyi tüketiyoruz. Yediğimiz yemeklerin haricinde kullandığımız ambalajlı ürünler bile doğaya büyük zararlar veriyor.

Özellikle yaz aylarında sıvı tüketimi bir hayli fazla artmaktadır. Su, kola, gazoz, dondurma gibi birçok ambalajlı ürün sıcak yaz günlerinde yok satmaktadır. Artan nüfus nedeniyle tüketilen ürünlerde çoğalırken doğaya bırakılan atık madde miktarı da hızla birikmektedir.
tuketim
Her ne kadar çöp ayırma tesisleri bulunsa da toplanmadan doğaya bırakılan imha edilemeyen atık maddeler bulunur. Bir gününüzü düşündüğünüzde ne kadar farklı besin ve ürün kullandığınızı her geçen gün birşeylerin eskidiğini ve yenilerinin çıktığını görürsünüz.

Günümüzde 7 milyarı aşkın bir nüfusa sahip olan dünya gün geçtikçe yok olmaya devam ediyor. Alış veriş tutkusu, teknoloji hevesi, yenilikçi olma gibi duygular tüketim çılgınlığının başını çekmektedir.

Bu nedenle doğayla dost ambalaja sahip ürünleri kullanmakta fayda vardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.