tüm canlılar için en önemli ışık kaynağı nedir? Neden?

Dünyada yaşayan tüm canlılar tek bir ışık kaynağına oldukça muhtaçtır. Elbette ki farklı ışık kaynaklarını kullanıyoruz ama en önemli ışık kaynağımız güneştir. Güneş dünyadaki insanlar, hayvanlar ve bitkiler için hayati önem taşır.

Çünkü karalar ve denizler güneş ışığı sayesinde ısınır, yaşanabilir bir hal alır. Bitkiler ise fotosentez yapmak yani beslenmek, büyümek için güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Güneş ışıkları sayesinde bedenimiz bazı eylemleri gerçekleştirir.

Gün ışığından faydalanarak günlük hayatımızı sürdürmekteyiz. İşimize gidip sosyal hayatımızı yaşamaktayız. Geceleri ise dinlenerek vakit geçiririz. Her ne kadar yapay ışık kaynakları ile günlük hayatımıza devam etsek bile gün ışığının önemi oldukça fazladır?

güneşimiz

Tüm canlılar için en önemli ışık kaynağı güneştir.

Güneş ışık kaynağı olmasaydı ne olurdu?

Bunu düşünmek bile insanı korkutuyor. Eğer güneş olmasaydı gün ışığından faydalanamazdık. Bu nedenle dünyadaki sıcaklık değerleri düşer ve çok soğuk bir dünyamız olurdu. Güneşten faydalanan tüm canlılar yok olurdu. Hatta sıcaklık olmadığı için güneşten yararlanmayanlar bile ölürdü.

İnsanlar aydınlık gündüzleri kaybeder hep gece olurdu. Bu nedenle göremezdik ve ısınamazdık. Bitkiler ve hayvanlar öldüğünden tarım ürünlerini tüketemezdik.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.