Turistlere nasıl davranmalıyız

Ülkemize yurt dışından gelen tatil amaçlı yada tarihi ve turistik yerleri gezip görmek için gelen kişilere turist denir. Turistlerin gelmesi ülkemiz ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Çünkü bol miktarda döviz bırakmadırlar. Her yıl bir önceki yıldan daha fazla turist ülkemize gelmektedir. Bu yazımızda Türk halkı olarak turistlere nasıl davranmamız gerektiği konusunu ele aldık.

En başta herkesin bildiği bir şey var ki Türk halkı çok misafirperverdir. Bu misafirperverliğimizi turistlere hissettirmemiz gerekir.

Pek çok turist Türkçe bilmediği için iletişim kurmakta zorlanırlar. Bu konuda yardımcı olan tercümanlar elbette var fakat bizimde en azından bir yabancı dil biliyor olmamız bize çok fayda sağlayacaktır. En azından bir turist gideceği yeri tarif etmemizi istediğinde ona yola tarifinde bulunacak kadar bir yabancı dile sahip olmak gerekir.

Özellikle tatil yerlerinde çok sık karşılaşılan bir durumda gençlerin turist bayanlara karşı aşırı ilgi göstermeleridir. Bu tarz davranışlar ,aşırı taşkınlıklar Türk halkı olarak hepimizin yanlış anlaşılmasına meyil vermektedir. Onun için bu tür yanlış davranışlarda bulunmaktan kaçınılmalıdır. Eğer çevrenizde de bu tür insanlarla karşılaşırsanız uyarmaktan asla çekinmeyin. Çünkü ülkemiz hepimizin ülkesidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.