turizm sektörünün yol açtığı çevre sorunları nelerdir?

Turizm ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı olsa da bu sektör bir takım çevre sorunlarına neden olmaktadır. Özellikle yaz turizminin yoğun olduğu Ege ve Akdeniz kıyılarında büyük çevre katliamları yapıldı. Sahil şeridinde ormanlık alanlar kimi zaman yangınlarla yok edilirken kimi zaman devletin izniyle kesilerek oteller veya villalar yapıldı.

Zaten dünyamızda giderek azalmakta olan yeşil alanlar turizmin gelişmesi adına hızla yok edilmektedir. Denize yakın evler yapmak için dağ tepe demeden yerleşim yerleri sahil boylarına kurulmaktadır. Ayrıca yine bu yerleşim alanlarının su ve kanalizasyon şebekeleri doğrudan veya dolaylı olarak ülkemizin cennet denizlerine dökülmektedir.

Denizlerdeki yaşamı tehdit ettiğimiz kadar dışarıda ormanlık alanları da tahrip etmeyi sürdürüyoruz. Turizm sektörü geliştirilmelidir, desteklenmelidir fakat doğaya ve ekolojiye zarar vererek değil. Günümüzde bu şekilde yapılan imarlaşma nedeniyle bölgelerin iklimleri değişip doğal afetler meydana gelmektedir.

Antalya, Bodrum gibi yaz turizminin önemli isimlerinde artık makilik ve çamlık ormanların yerini betonerme binalar aldı. Doğal güzellikleri hızla yok ediliyor. Hiç mi iyi şeyler olmuyor. Elbette ki oluyor. Örneğin Bursa Uludağ’da senelerdir imar izni yok. Oteller ancak tadilat yapabiliyorlar. Yeni bina yapmak gibi işlevler kesinlikle yasak.

Turizm adına para kazanacağız derken doğamızdan olmamamız gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.