Türk bayrağı ile Kızılay bayrağının farklılıkları ve benzerlikleri nelerdir?

Bu yazımızda Türk bayrağı ve Kızılay bayrağının farklılıkları ve benzerliklerini inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere her iki bayrakta birbirine oldukça benzese de küçük ayrıntılar dikkat çekicidir. İlk olarak her iki bayrağıda konumuza ekleyelim ve öyle inceleyelim.

kizilay-bayrag

turk-bayragi

Şimdi her iki bayrağıda inceleyelim.

Türk Bayrağı

Görmüş olduğunuz gibi bayrağımız kırmızı üzerine beyaz hilal şeklinde oluşturulmuştur. Ancak bu kırmızı kan kırmızısıdır ve bunun nedeni ülkenin kuruluşunda ve kurtuluşunda verilen şehitlerimizdir. Bayrağımız şehitlerimizin kanını taşıdığı için al kırmızı üzerine beyaz hilal ile sembolize edilmiştir. Bayrağımızdaki hilal ise Çanakkale savaşlarında denizin kan gölüne dönmesi ve ayın deniz üzerinde yansımasından dolayı konulmuştur. Ayrıca hilal eski Türk devletlerinin tümünde bayrakların üzerinde yer almıştır.

Kızılay Bayrağı

Bir yardım kuruluşu olan Kızılay bayrağında beyaz zemin üzerine kırmızı hilal ile temsil edilir. Bunun nedeni ise hizmetin hiçbir siyasi amaç gütmeden tertemiz bir şekilde sadece yardım için çalıştığı için beyaz zemin tercih edilmiştir. Bayraktaki kırmızı hilal ise ülkemizin bir yardım kuruluşu olduğundan ve kırmızı olmasının nedeni ise acil durumlarda yardıma koşmasındandır.

Her iki bayrağın benzerlikleri

Her iki bayrakta üzerinde hilal sembolü taşımaktadır.

Her iki bayrağın farklılıkları

Biri beyaz zemin üzerine diğeri ise kırmızı zemin üzerine yapılmıştır. Türk bayrağında hilal beyaz iken kızılay bayrağında hilal kırmızıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.