Türk kadınının kurtuluş savaşına katkıları

Türk kadınının kurtuluş savaşına katkıları nelerdir, Kurtuluş savaşının kadın kahramanları kimlerdir? Türk kadınının rölü önemi ve katkıları hakkında kısaca özet bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türk Kadını, gösterdiği büyük mücadeleyle Kurtuluş Savaşında önemli rol oynamaktadır. Yememiş içmemiş neyi varsa cepheye taşımış, canını ortaya koymuş, cepheye sırtında silah taşımış, yaralı askerleri tedavi ederek, vatan uğranda bebeğini feda etmiş, dünyada eşi benzeri olmayan fedakarlıklar yapmıştır. Cumhuriyetin temellerinin atılmasında kadınların önemi çok büyüktür. Atatürk’ün kadınlarla ilgili sözlerinden birinde şöyle ifade ediyor: “Dünyada hiçbir milletin kadını, ’Ben Anadolu kadınından daha fazla çalıştım, milletimi kurtuluş ve zafere götürmekte Anadolu kadını kadar himmet gösterdim’ diyemez”

Kurtuluş Savaşında hakkını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz kadın kahramanlarımızdan bazıları şunlardır: Kara Fatma (Fatma Seher Erden), Ayşe Hanım, Tayyar Rahmiye, Hatice (Kılavuz) Hatun, Kara Fatma Şimşek, Tarsuslu Kara Fatma, Gaziantep Yirik Fatma, Nazife Kadın, Gördesli Makbule, Asker Saime Hanım, Halide Edip Adıvar

Kara Fatma (Fatma Seher Erden), Kafkas cephesinde, Bursa ve İzmit’de savaşmış Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Muharabesine katılmıştır. Üsteğmen rütbesi almıştır.

Ayşe Hanım, Aydın ve Ege’deki Milli Mücadeleye katılmış, 1. ve 2. İnönü, Sakarya savaşlarına katılmıştır. Binbaşı rütbesi almıştır.

Tayyar Rahmiye, Fransızlara karşı 9. Tümen’de savaşarak üstün başarı göstermiştir. Arkadaşlarını korumak için önlerine geçerek şehit düşmüştür.

Hatice (Kılavuz) Hatun, Fransızlara klavuzluk ettiği için klavuz ismini almıştır. Klavuz Hatun, Fransızları kandırarak yanlış yolu göstermesi sebebiyle, Fransızların esir düşmesini sağlamıştır.

Kara Fatma Şimşek, müstakil Süvari müfrezesinde savaşmıştır.
Tarsuslu Kara Fatma, Afyon dolaylarında savaşa katımış, Tarsus’un vatan toprağında kalmasında önemli katkıda bulunmuştur.

Gaziantep Yirik Fatma, Adından da anlaşılacağı gibi Antep’in kurtarılmasında teşkilata katılarak savaşmış, büyük başarı göstermiştir.

Nazife Kadın, Yunanlıların her türlü işkencesine karşı koyarak istenilen bilgileri vermemiş, yunanlılar tarafından şehit edilmiştir.

Gördesli Makbule, Eşiyle birlikte milli mücadeleye katılmış, çatışma sırasında en önde savaşırken başından vurularak şehit düşmüştür.

Asker Saime Hanım, İzmir’in düşmanlar tarafından işgal edilmesini hazmedemiyerek, İstanbul mitinginde konuşma yapmış ve tutuklanmıştır. Savaş bittikten sonra öğretmenlik yapmıştır.

Halide Edip Adıvar, Milli Mücadelenin en önemli kadın kahramanlarından biridir. İstanbul’da yaptığı birçok konuşmayla, halkın işgallere karşı tutum almasını sağlamıştır. Garp Cephesine Onbaşı rütbesiyle katılmıştır.

Kurtuluş Savaşının isimsiz kadın kahramanlarını da unutmamız mümkün değildir.

Kağnı arabasındaki cephaneyi korumak için üstüne bebeğinin yorganını örten genç kadın, silahsız olarak askerlerimizin önüne geçerek kendini kalkan yapan kadınlar, evindeki metal eşyalardan mermi ve süngü yapan kadınlar, kendi giysilerini söküp ip haline getirip askerlere giysi yapan kadınlar hakkı ödenemeyecek isimsiz kadın kahramanlarımızdan birkaçıdır.

Türkiye Cumhuriyeti eşi benzeri olmayan zorluklar içerisinde kurulmuş, her aşamasında Türk Kadınının üstün başarısı tarihe geçmiştir. Bu aşamada biz Türk Gençliğine düşen görev, Cumhuriyetimizin değerini bilmek ve onu sonsuza kadar yaşatmaktır.

Bu konuda detaylı bilgi almak isterseniz şu konumuza bakınız. Türk kadınları

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.