Türk kahvesinin yanında gelen suyun anlamı nedir

Türk kahvesi kültürümüzün milli değerlerinden biri olup misafirlerimize ikram için kullanılır. Ancak türk kahvesinin yanında her zaman bir küçük bardakta suda verilir misafire. Birçok insan bu suyun ne anlama geldiğini bilmez. Oysa ki atalarımız yaptıkları herşeyde olduğu gibi misafiri ağırlamak konusunda da oldukça zekiydi.

Kahvenin yanında getirilen su misafire verilir ki misafirin davranışları incelenir. Eğer ki misafir kahveden önce su içerse bu misafirin karnının aç olduğu anlamına gelmekteydi. Ona göre evde misafir için yemekler hazırlanır ve en güzel şekilde ağırlanırdı.

kahve

Kahve yanında türk kültürünün geleneği olarak su getirilir


Eğer misafir önce kahve içerse bu onun karnının tok olduğunu ve ziyaret için geldiğini gösterirdi. Atalarımız ne kadar inceymiş ki misafirin karnının aç yada tok olduğunu anlamak için böyle bir kültür oluşturmuşlar. Günümüzde ne yazık ki bu kültür kalktı. Misafirlere direk yemek yiyelim mi diye soranda var onlara bir yemek ikram etmeyen de. Misafir tok olsa bile yemek zorunda kalıyor hatta bazen misafirin karnı aç olsa bile bir yemek ikram edilmeden misafirlikten dönüyor.

Kaybolan bir kültür olsa da kahve yanında siz yinede misafirlerinize su ikram ediniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.