Türkçemizi yabancı dillerin etkisinden kurtarıp geliştirmek için üzerimize düşen görevler nelerdir?

Türkçemizi yabancı dillerin etkisinden kurtarıp geliştirmek için bizimde bazı sorumluluklarımız vardır. Bu sorumlulukların başında türkçemiz içinde var olan kelimeler yerine yabancı kelimeleri kullanmaktan kaçınmak olabilir. Örneğin günlük hayatımızda birçok yabancı kelimeye yer veririz.

Bu kelimeler bizlerin kullanımı ile bir başkasına örnek olur ve onlarda bu kelimeleri hayatlarında kullanırlar. Bu yayılmacı haliyle kelime artık dilimize yerleşmiş olur. Bu nedenle bizlerin birinci sorumluluğu bu kelimeleri kullanmaktan kaçınmak olmalıdır.

İkinci sorumluluğumuz ise çevremizde bu tarz kelimeleri kullananlar bulunuyorsa onları bu konuda uyarmak olmalıdır. Onların nedeniyle bu kelimeler dilimize girebilir. Onlara o kelimenin yerine kullanabilecekleri türkçe kelimeleri öğretmek en güzel işlerden biridir.

Üçüncü sorumluluğumuz çevremizde bulunan dükkan ve levhalarda yer alan yabancı kelimeleri fark edip bunu sağlayan kişilerle iletişim kurmaktır. Bu levhaları ve panoları yapan kimseleri uyararak türkçe kelimelere yer vermelerini sağlamak gerekir.

Devlet olarak yapabileceklerimiz ise türkçe kelimeleri kullanmayan dükkan ve levha sahiplerine maddi yaptırım uygulamak ve onları türkçe kelime kullanmaya özendirmektir. Bu sayede bizler Türkçenin korunup ve geliştirilmesine katkıda bulunabilir onu başka dillerin etkisinden kurtarabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.