Türkiyede arıcılık

Türkiye’de arıcılık çok eski yıllardan beri yapılan zor olduğu kadar kazançlı mesleklerden biridir. Türkiye’ de yaklaşık olarak 4 milyon dolayında kovan bulunmaktadır ve 63 bin ton dolayındaki bal üretimi yapılmaktadır. Bu rakamlarla dünyada 3. ve 4. sıralarda yer almaktayız. Ülkemiz bal üretimi açısından dünyanın en önemli ülkeleri arasında yer alır. Biraz arıcılığın nasıl yapıldığından bahsedelim. Arıcılıktan hangi ürünleri elde edebiliriz öncelikle bunu inceleyelim.

indir (2)

Bal: Arıcılıkta ilk olarak akıllara bal gelir. Günümüzde her derde deva olarak bilinen bal doğal enerji kaynağıdır.
Polen: Mercimek tanelerinden daha küçük olan polen içerisinde binbir çeşit çiçekten alınmış rengarenk görünümüyle doğal vitamin kaynağıdır. Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Bal yada süt ile karıştırılarakta tüketilebilir.
Arı sütü: Üretimi en az olan ürünlerdendir. 1 Kilo arı sütü elde edebilmek için 1 haftalık emeğe ihtiyaç vardır. kilosu yaklaşık olarak 10.000 tl civarındadır. Düzenli kullanıldığında kilo almak için birebirdir. Bir çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir.
Propolis: Sadece İşçi arıların kavak, meşe, kayın, akasya gibi kozalaklı ağaçlardan değişik çalılardan toplayarak kendilerini soğuk ve hastalıklardan korumak için kovanı kapladıkları reçine kıvamındaki maddeye denir. Doğadaki en güçlü antibiyotik maddelerden biridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.