Türkiye'de bulunan anıt ağaçlar

Ülkemizde fırtınalara, soğuğa, sıcağa aldırmadan yüzyıllardır ayakta kalan pek çok anıt ağaç bulunmaktadır. Bu ağaçların hikayeleri de nesilden nesile aktarılıyor. Çoğumuz bu ağaçların varlığından ve hikayelerinden habersiz yaşıyoruz. Aslında hepsi bize emanet edilen bu muhteşem canlıları gelecek nesillere miras bırakmak hepimizin görevi ama bu görevi ne kadar iyi yapıyoruz bu tartışılır. Çoğumuzun ülkemizde bulunan anıt ağaçlardan haberi bile yoktur. Bu yazımızda bunlardan bazılarını tanıtmaya çalışalım.

Uşaklı çam; Bolu nun Abant ilçesine bağlı Güvem köyünde bulunan bu ağacın ilginç birde hikayesi vardır. Geçmiş yıllarda odunsuz kalan bir köylü ağacın kuru dallarından kesmek istemiş. baltayı vurduğunda balta geri fırlamış ve vurduğu daldan kan akmaya başlamıştır. Ayrıca o kişi 7 gün içinde ölmüştür. Günümüzde bile yere düşen kuru dalların bile uğursuzluk getireceğine inanıldığı için kimse dalları toplamaya cesaret edemez.

ağç

Koğuk Çınar; Bursa da bulunan bu ağaç o kadar büyüktür ki içerisine 2 atlı fayton sığacak büyüklüktedir. Günümüze ulaşamayan 18,2 metre gövde genişliği ile Türkiye’nin en büyük ağacıydı
Eskici Baba Çınarı, Kavaklı camisi çınarı, Eskişehir-İnönü ilçesi Kepez köyündeki Kepez Saçlı Meşe ağacı (475),Antalya-Kemer ilçesi Kuzdere köyündeki Gedelma Çınarı, İzmir’in Menemen ilçesi Çaltı köyündeki Dede Menengici (800).Antakya Dursunlu köyündeki Onat Çınarı (280) Seyitgazi ilçesi Arslanbeyli köyündeki Keramet Dutu (700) daha nicelerini sayabileceğimiz anıt ağaçlarımız bulunmaktadır. Bu ağaçların değerini bilip sahip çıkalım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.