Türkiyede kar yağışlarının dağılışlarını etkileyen faktörler nelerdir

Ülkemiz Türkiye’de kar yağışlarının dağılışlarını etkileyen bazı faktörler bulunur. Bunların başında coğrafi konum, bölgenin iklimi, ortalama sıcaklık değerleri gibi unsurlar gelir. Bunların yanı sıra bölgenin denize olan uzaklığı, dağların sıralanış yönü, yükselti ve yer şekilleri gibi unsurlar kar yağışlarının dağılışını etkilemektedir.

Yer şekilleri ve yükseltiler: Bölgedeki dağlık ve yüksek yerler her zaman daha fazla kar yağışı alırlar. Eğer bir bölgenin çevresi de dağlık alanlarla kaplı ise bu bölgede yoğun kar yağışı alır. Örneğin ülkemizin doğu kesimlerinde dağlık alanlar ve yükseltilerin çok olması nedeniyle kar yağışları fazladır. Türkiyede batı kesimlerde ise dağlık alanların az olması nedeniyle kar yağışı az görülür.

Denize olan uzaklık: Denizler bölgenin iklimini etkilediği ve ılıman iklim oluşturduğu için denize yakın olan bölgelerde kar yağışı daha az görülür. Örneğin deniz suyu sıcaklığının yüksek olduğu Akdeniz Bölgesinde kar yağışı neredeyse hiç olmazken, Marmara Denizine kıyısı olan bölgelerde kar yağışı görülebilir. Çünkü Marmara Denizinde su sıcaklığı oldukça düşüktür.

Coğrafi konum: Türkiyemizin nacizane bölgelerinden Karadeniz soğuk iklimi nedeniyle Akdeniz Bölgesine göre daha fazla kar yağışı alır. Bunun nedeni Coğrafi konumun kuzeye yakın olmasından dolayıdır.

Dağlarn Sıralanış şekli: Dağlar iklimin iç bölgelere girmesini engeller. Örneğin Toros Dağları Akdeniz ikliminden etkilenirken dağların arkasında kalan bölgeler iklimden etkilenmez ve kar yağışı alırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.