Türkiyede organ bagışındaki yetersizlik ne gibi sonuçlar doğurur

Türkiyedeki organ bağışını arttırmak için neler yapılabilir ve Türkiyede organ bağışındaki yetersizlik ne gibi sonuçlar doğurur bunları inceleyelim. İlk olarak organ bağışının ülkemizde yetersiz olmasının doğuracağı sonuçlara değinelim. Organ bağışı ne yazık ki ülkemizde henüz gelişmemiştir. Bu nedenle organ nakli bekleyen hastalar her gün giderek çoğalmaktadır.

Aslında insana bu dünyadaki yaşamından sonra organları lazım olmasa da henüz organ bağışlama fikrine alışamadık. Organ bağışının yetersiz olmasının sonucunda ülkemizde makinalara bağlı yaşam sürenlerin sayısı giderek artmaktadır. Ayrıca organ bağışının az olması sebebiyle ülkemizde ilaç kullanımı ve ilaçlara bağlı yaşam süren vatandaşlarımızda bir hayli çoğalmaktadır. Bu sebeple devletimize sağlık harcamalarında büyük yükler düşmektedir.

Ülkemize organ bağışını arttırmak için yapılabileceklerin başında toplumun sevilen kesimlerinin bu iş için öncü olması gerekir. Ayrıca dini görevlilerin dinen bunun sevap olduğunu cemaatine anlatması, okullarda verilen eğitimde organ bağışının önemi gibi bilgiler verilmelidir.

Sivil toplum kuruluşları da organ bağışına dikkat çekecek eylem ve fiillerde bulunmalıdır. Organ naklinin haftası ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bknz

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.