Türkiyede yerleşmelerin deniz kenarında olmasının sebepleri nelerdir ?

Ülkemizde yerleşim yerleri genel olarak deniz kenarında kurulmuştur. Bunun temel nedeni elbetteki deniz nedeniyle var olan turizm faaliyetleridir. Turizm nedeniyle bu bölgelerde ekonomik canlılık sağlanırken halkın kalkınmasıda sağlanır. Bölge deniz turizmi nedeniyle eğlence alanı olması nedeniyle alış verişin yoğun olduğu bir alan haline gelir.

Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde nüfus yoğun olarak yerleşmiştir. Bu bölgelerin sıcak hava ikliminde olması ve denizlerinin girilebilir olması nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelmiştir. Bölgede ekonomik faaliyetlerin yüksek seviyede olmasının en temel nedeni buraya gelen insanların eğlenmek amacını taşımasıdır.

Eğlence sektörünün geliştiği, yeme ve içme gibi mekanlarının bolluğunun yanı sıra otelcilik bir hayli gelişmiştir. Bu nedenle ekonomik faaliyetlerin yoğun olması insanların bu bölgeye yerleşmelerine neden olmuştur.

Ekonomik faaliyetlerin kısıtlı olduğu doğu bölgelerimizde nüfusun az yoğunlukta olmasının temel nedeni budur. İnsanlar para kazanabilecekleri ve sosyal yaşamlarının iyi olduğu bölgelere yerleşerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu nedenle Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerimizde nüfus yoğun olarak yaşamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.