Türkiye’m

Yuva dendiğinde aklınıza neler geldiğini söyleyiniz. Ülkemizin farklı yerleri ve özellikleri hakkında bilgi edinip arkadaşlarınızla paylaşınız

Yuva canlıların barındığı alan olarak aklıma geliyor. Ülkemizin doğusunda kışlar sert ve soğuk geçer. Güneyinde ise genellikle denize girilebilir bir hava vardır. Kuzeyi sürekli yağışlar alır.

Evinizi hangi yönleriyle ülkemize benzetebilirsiniz? Ülkemizin bütünlüğü ve bölgelerimizin önemini anlatan sloganlar üretiniz.

Evimiz tıpkı ülkemiz gibi bölümlerden oluşuyor. Evlerimizde odalar bölümlerken ülkemizde bölgeler bu bölümleri oluşturuyor.

Bölünmez bir bütündür benim vatanım.
Her bölgesi başka güzel benim güzel yuvamın.
Güzelliklerle dolu benim eşsiz yuvam.

türkiyem

ÇALIŞALIM

Ülkemizi de bir yuva olarak gördüğünüzü anlatan bir slogan yazınız.

Sıcacık gülüşlerle dolu benim yuvam.
Her köşesi cennet benim yuvam.
Odamdır, evimdir benim eşsiz yuvam.

Evinizin bütünlüğü ile ülkemizin bütünlüğü arasındaki benzerliği evinizin farklı bölümleriyle ilişkilendirerek açıklayınız.

Evimizin her köşesinde yer alan odalar bir araya gelerek evimizi oluştururlar. Bu odaların her biri farklı amaçlar için olsalar da bir bütün olarak tüm ihtiyaçlara cevap verirler. İşte bu nedenle ülkemizde tıpkı evimize benzer.

Güneyinde yetişen antep fıstığı, kuzeyinde yetişen fındığı, Bursa’da yetişen şeftalisi yurdun her bir yerine dağılarak insanların ihtiyaçlarını karşılar. Bu nedenle her bölge birbirinin tedarikçisi ve bütünüdür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.