Türkiye’nin en uzun nehri hangisidir?

Türkiye topraklarında başlayıp yine Türkiye topraklarından deniz dökülen en uzun nehrimiz Kızılırmak nehridir. Hatta arkadaşlarımıza şu soruyu sorsak. Ülkemizdeki nehirleri sayarmısın dersek ilk olarak Kızılırmak nehri akla gelir.

1355 Km lik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun nehri konumundadır. Sivas iline bağlı Kızıldağdan başlayıp Kayseri,Nevşehir,Kırşehir,Kırıkkale,Ankara,Aksaray,Çankırı,Çorum ve Samsun illerinden geçip Bafra üzerinden Karadenize dökülür.Kar ve yağmur sularıyla beslenen nehir Nisan aylarında maksimum seviyelere ulaşır. Kızılırmak üzerinde 8 adet baraj vardır.Nehrin ortalama debisi 184 m³/sn’dir.
Kızılırmak

Kızılırmak nehrinin başlıca kolları Delice ırmağı, Devrez ve Gökırmaktır.
Ülkemizin en uzun ikinci ırmağı ise Fırat nehridir. Toplam uzunluğu 2800 km dir.

Aklımıza hemen şu soru gelebilir. Neden Türkiye’nin en uzun ırmağı Fırat değilde Kızılırmak’tır. Çünkü Fırat nehri Türkiye’de başlayıp Basra Körfezine dökülür bu yüzden 2. sırada yer alır. Türkiye sınırları içerisindeki toplam uzunluğu 1263 km dir. Gelelim ülkemizin en uzun üçüncü nehrine. Sakarya nehri 824 km lik uzunluğu ile 3. sırada yer alır ve Karadeniz’e dökülür. 4. Sırada 560 km lik uzunluğuyla Seyhan Nehri ve 5. sırada 509 km lik uzunluğuyla Ceyhan nehri bulunur.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.