Türkiye’nin önemli 3 madeni

Türkiye maden ve enerji kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Bu yazımızda Türkiye de yer alan madenlerimizden 3 tanesini açıklayacağız.

untitled

Bor
Düşük sıcaklıkta yalıtkan ,yüksek sıcaklıkta iletken özellik taşıyan tuz şeklinde bir mineraldir.
Plastik elyaf ,ısıya dayanıklı cam, fotoğrafçılık, eczacılık, boya, kimya, emaye ve porselen gibi daha birçok alanda kullanılır. Türkiye rezervinin yaklaşık % 70 ‘ ine sahiptir. Önemli bor yatakları;
Kütahya, Bursa, Balıkesir ve Eskişehir de bulunur. Üretimin önemli bir kısmı ihraç edilir.

Krom
Krom, demirin kırılma ve darbelerine karşı güçlendirilmesinde ayrıca paslanmaz çelik elde etmede kullanılan önemli bir madendir. Elâzığ, Muğla, Denizli, Bursa Eskişehir, ve Erzincan’da bulunmaktadır. Çıkarılan krom Antalya ve Elazığ ‘da bulunan ferro krom fabrikasında işlenir. Üretimin yaklaşık yarısı ihraç edilir.

Demir
Demir,ağır metal sanayinin hammaddesidir. Türkiye’nin dört bir yanında bulunmasına rağmen işletme sayısı azdır. En önemli yatakları Sivas, Malatya ve Balıkesir de yer alır. Bunların dışında ayrıca Kayseri, Sakarya, Hatay ve Kahramanmaraş’ta da demir bulunmaktadır. Çıkarılan demir; deniz ve demiryolu ile taşınarak Ereğli, Karabük ve İskenderun ‘daki fabrikalarda işlenmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.