Türkiyenin önemli ulaşım yolları üzerinde bulunması ülkemiz için hangi avantajlar sağlamaktadır

Bu yazımızda Türkiyenin önemli ulaşım yolları üzerinde bulunmasının ülkemiz için avantajları bunları inceleyeceğiz. Güzel ülkemiz Türkiye coğrafi konumu ile önemli bir noktada yer almaktadır. Bunun sonucunda önemli ulaşım yolları ülkemiz üzerinden geçerken birçok avantajıda bizlere sağlamıştır.

  1. Boğazlar: Asya ve Avruparayı birbirine bağlayan ülkemiz aynı zamanda Karadenize kıyısı olan bütün ülkelerin ve bu ülkelerle çalışan ülkelerin deniz yolundaki önemli bir durağıdır. Soğuk suların sıcak sulara açılmasını sağlayan denizlere sahip olan ülkemiz bu avantajını çok iyi kullanmaktadır. Boğazlardan geçen tüm ticaret gemileri ülkemize vergi öderken önemli bir milli servet kazanılmaktadır. Ülkemizin birçok deniz limanı bulunup deniz ticaretinin uğrak noktasıdır.
  2. Kara Ulaşımı: Ortadoğu, Asya ve Avrupa üçgenindeki karayolu ulaşımı ülkemiz üzerinden gerçekleşmektedir. Ülkemizdeki sınıf kapıları sayesinde bölge halkı ve milli servetin kazanması sağlanmıştır. Birbirleriyle ithalat, ihracat yapan ülkeler karayolu olarak ülkemizin güzergahını kullanmaktadır.
  3. Ticaret: Ülkemiz geçmişten bugüne önemli ticari yollara sahip olmuştur.  Eski çağlara ait İpek yolu bile ülkemizden geçmiştir.
  4. Tarih: Ülkemizin önemli ulaşım yolları üzerinde olması nedeniyle birçok uygarlık bizim ülkemizde yaşamışlardır. Bu nedenle tarih ve turizmi için tatile çıkan turistler bizim ülkemize yada komşu ülkelere gitmek için bizim yollarımızı kullanırlar.
  5. Enerji: Asya, Ortadoğu gibi enerji kaynağına sahip ülkeler Avrupa  ülkelerine bu ürünlerini satmak için bizim ülkemiz üzerine kurdukları ulaşım ağlarını kullanırlar. Ülkemiz bu enerji hatları sayesinde stratejik öneme sahiptir. Ayrıca bu hatlar nedeniyle bu ürünleri biz daha ucuza almaktayız.
  6. Hava Yolları: Ülkemiz üç kıtayada olan yakın mesafesi nedeniyle hava ulaşımında uğrak noktası olmuştur. Öyle ki dünyanın en büyük havalimanlarından biri İstanbula yapılmaktadır.

ulaşım yolları

Ülkemiz önemli ulaşım yolları üzerinde yer almaktadır. Elimizden geldiğince bu yazımızda sizlere  Türkiyenin önemli ulaşım yolları üzerinde bulunmasının ülkemiz için avantajlarını anlattık umarım beğenmişsinizdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.