turunçgillerde bulunan hangi maddeler hastalıklara iyi gelir

Kış aylarında bolca tükettiğimiz turunçgiller yani portakal, mandalina, greyfut gibi narenciye ürünleri yapısında bulunan maddeler sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir. Turunçgillerin yapısında bulunan C vitamini sayesinde vücudumuzu grip, soğuk algınlığı, solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok hastalığa karşı koruruz. Ayrıca bu hastalıklarla yapılan ilaç tedavisinin yanı sıra doktorlarda turunçgillerin tüketilmesini tavsiye ettiğini biliyoruz.

Ayrıcı turunçgillerin yapısında bulunan antioksidan maddeler böbrek hastalıklarına iyi gelirken böbreklerde kist oluşumuna engel olmaktadır.  Turunçgiller solunum yolu gibi enfeksiyon hastalıkları esnasında tüketilirse bu hastalığa neden olan bakterilerin çalışmasını engeller ayrıca bu bakterilerle mücadele eden hücrelerin daha çok üretilmesini sağlar.

turunçgiller

Turunçgiller ayrıca insanın bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Kılcal damarların yapısını kuvvetlendiren turunçgiller kanserle mücadelede kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca gözlerin katarakt yapmasına engel olurlar.

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.