Tutumlu kumbara çalışmak kelimeleri geçen kısa ve bilgilendirici bir metin yazınız

İnsanlar küçük yaşta tutumlu olmanın önemi ile tanıştırılmalı. Zaten bunu bir çok anne ve baba çocuklarına küçük yaşta kumbara alarak öğretmeye başlıyorlar. Küçükler kumbaraları sayesinde anne ve babalarından aldıkları paranın bir kısmını bu kumbaraya koyarak tutumlu olmayı öğreniyorlar.

Zaman ilerledikçe ve küçükler büyüdükçe çalışma hayatına atılıyorlar. Bunun sonucunda çalıştıkça daha çok kazanıyor ve küçükken öğrendikleri tutumlu olmanın önemiyle birikim yapıyorlar. Sonuç olarak insan sosyal bir varlık olduğu için sürekli ihtiyaçları vardır. Birşeyleri tüketir ve harcama yapar. Ancak bu harcamaların sınırı olmalı ve ona göre davranmalıdır. Bu nedenle ister istemez tutumlu olmayı öğrenmeliyiz. Şimdi sizlere bu konuyla ilgili kısa bir hikaye yazalım.

Veli’nin Kumbarası

Babası bir gün Veli için aldığı kumbara ile evine geldi. Veli’ye bunu hediye ederken oğlum bu senin için çok önemli dedi. Merakla sordu babasına “Baba bu nedir”. Babası hani sana harçlık veriyorum ya onun bir kısmını gelip buraya atacaksın.

Veli bu duruma biraz üzülse de tamam demek zorunda kaldı. Çünkü marketten alacağı o sakızların sayısı azalacaktı. Ama babasını dinleyerek her gün bunu yaptı. Bir hafta sonunda babası onu yanına çağırarak hadi git kumbarayı getir dedi. Veli koşarak kumbarasını alıp geldi.

Babası kumbarayı kırarak içindeki paraları Veliye verdi. Şimdi gidip kendine istediğini alabilirsin. Çünkü sen paranı biriktirdin ve tutumlu bir davranış sergiledin. Gördüğün gibi sen kazançlı çıktın dedi. Veli sevinçle markete gitti ve çok özendiği oyuncağı aldı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.