Tüy kalem düzenekleri nedir nasıl yapılır?

İnsan oğlu tarihin ilk çağlarından başlayarak, kil parçaları, sivri taşlar, madenler ve odun kömürüyle yazı yazmaya çalışmışlardır. Yıllar geçtikçe yazmak için yeni şeyler arayışı içinde olmuşlardır. Bu arayışlar sonunda tüy kalemi bulmuşlardır.

Tüy kalemlerin kullanımı. Kuş tüylerinin uçları sivriltilerek kalem biçimine getirilirdi. Görünüşü oldukça zarif olan tüy kalemler, yazmaya pek elverişli değildi. Kuş tüyü kalemleri pek kullanışlı olmamakla beraber mürekkebe batırılarak ucundaki mürekkep bitene kadar yazı yazma işlemi gerçekleştirilirdi.

Tüy kalemin düzeneği ve yapılışı:

Kuş tüyü kalemler çok basit bir yapıya ve düzeneğe sahiptirler. Bu kalemler sadece kuşun tüyünden yapılmaktadır. Büyük kuşların tüyünün kendiliğinden düşmesi sonucu veya kuşların tüylerinin koparılması sonucu elde edilirler .Bu kalemler kuşların kuyruk tüyünden yada kanat tüyünden alınmaktadır.

Yazı yazmak için bu tüylerin ucu sivriltilerek düzgün hale getirilirdi. Daha düzgün ve kullanışlı olması için sivriltilmiş olan kalemler şişe içerisindeki mürekkebe batırılarak yazı yazma işlemi yapılırdı.

Bilinen en değerli Tüy kalemler, ilkbaharda canlı kuşlardan alınan ve sol kanadın dışındaki ilk 5 tüyden yapılmaktaydı. Çünkü sol kanatta bulunan tüyler dışa doğru kavisli olduğundan sağ elle yazan kişiler için en uygun açıyı sağlamaktaydı.

Zor bulunduğu için kuğu tüyünden yapılanı en kıymetli örnekleri olarak kabul edilsede kaz tüyleri, kartal, baykuş, hindi ve ayrıca horoz tüyleri de uzun yıllar kullanılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.