Ulaşım teknolojisindeki gelişmeleri bir örnekle açıklayınız

Ulaşım teknolojisi zamanla birlikte büyük ilerleme kaydetti. Gelişen teknoloji ulaşımdaki imkanlarıda arttırarak insanların hizmetine sundu. Son yıllarda ülkemizde ulaşıma yapılan yatırım ise gözle görülür bir şekilde insanların hayatını kolaylaştırdı.

Ulaşım nedir?

Bir noktadan başka bir noktaya gitme işlemine kısaca ulaşım adı verilir. Günümüzde en çok kullanılan ulaşım teknikleri ise kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ile ulaşımdır. Birde son yıllarda artan demir yolu ile ulaşım unutulmamalıdır. İnsanlar artık ulaşımlarını hızlı bir şekilde yapmaktadır. Örneğin eskiden Ankara İstanbul arası altı buçuk saat kadar sürerken bu zaman dilimi yapılan Bolu otobanı ile 5 saate kadar düşürülmüştür. Son yıllarda ülkemizi saran demir yolları ve yüksek hızlı trenler sayesinde ulaşım daha da kolaylaşmıştır. Örneğin İstanbulun bir noktasından başka noktasına gitmek için eskiden otomobiller kullanılır ve büyük vakit kayıpları yaşanırdı.

Şimdi yapılan metro hattı hem şehir trafiğini rahatlattı hemde insanların daha çabuk gidecekleri yere ulaşmalarını sağladı. Gelişen teknoloji sayesinde insanlar rahat yolculuğun tadını çıkarmaktalar.

Metrobüsler gelişen teknoloji ile yapıldı ve ulaşımda büyük kolaylık sağlayan bir örnek


Bir başka örneğimiz ise Bursa’da 5 yıl önce yapılan şehir içi tramvay hattı. Şehri boydan boya giden bu tren hattı sayesinde trafiğin kilitlendiği akşam saatlerinde bile kısa sürede evinize gidebilmektesiniz.

Bir diğer örneğimiz ise İstanbul’da yolcuları taşıyan metrobüsler. Günde 2 milyon insanı taşıyan bu araçlar şehir içi ulaşımda İstanbul halkına büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.