Ulaşım ve iletişim araçları yönünden geçmişle günümüz arasındaki farklılıklar nelerdir? Bu farklılıklar ekonomik ilişkileri nasıl etkilemiştir

Geçmişte kullanılan iletişim ve ulaşım araçları bugünkünden çok daha farklıydı. Bu nedenle iletişim ve ticaret çok fazla gelişim göstermiştir. Eski ulaşım araçları olan develer, atlar ve yelkenli gemiler ulaşımın çok yavaş olmasına neden oluyordu. Ayrıca ticaret mallarının ulaştırılması bu araçlar ile oldukça zordu.

İletişim araçlarına değinecek olursak eski zamanlarda telefon ve bilgisayar olmadığı için insanlar bu ihtiyaçlarını mektuplar ve elçilerle sağlıyorlardı. Buda ülkeler ve kişiler arası iletişimi oldukça zayıf kılıyordu.

Bu nedenle zamanla gelişen ulaşım ve iletişim insanlık için bir dönüm noktası oldu. Artık insanlar daha rahat bir şekilde ürünlerini gönderebiliyor gitmek istedikleri yerlere gidebiliyor. Hızlı trenler, vapurlar, araba ve uçaklar sayesinde artık mesafeler çok kısa.

İletişim konusunda ise büyük ilerlemeler kaydedildi. Anlık görüntülü ve sesli konuşma sayesinde ikili iletişim çok gelişti. Bu nedenle ticari faaliyetler büyük oranda arttı. Çünkü artık insanlar iletişim kurabiliyor ve kolay ulaşım seçenekleri ile istedikleri yerlere ürün gönderebiliyorlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.