Ulaşım yolları, bir vücuda hayat veren damarlar gibidir. sözünü açıklayan kompozisyon

Nasıl ki ülkemizde ulaşım yolları memleketin dört bir yanına yayılmış ve etrafını sarmışsa vücudumuzdaki damarlarda aynı bu şekildedir. Bir vücuda hayat veren şey damarlar ve onun taşıdıklarıdır. Vücudumuzun her noktasına kanı ve besinleri götüren, atık maddeleri alarak vücuttan çıkmasını sağlayan damarlardır. Ulaşım ise yolcuların bir noktadan başka bir noktaya erişimini sağlayan aktarma olayıdır.

Günümüzde Türkiye’mizin her bir yanı ulaşım yolları ile sarılmıştır. Karayolları, deniz yolları, tren yolculuğu ve hava yolculuğu ile bugün memleketimizin her noktasına ulaşım şansı vardır. Çağımızın gereği olarak artık ulaşım yolları modern ve güvenli bir hale gelmiş yurdun her bir noktasına ulaşmıştır.

Ulaşım sayesinde insanlar seyahatlere çıkıp yeni yerleri görebilmektedir. Ulaşımın gelişmesi ile ticari, sosyal ve ekonomik olarak her gün gelişmekte ve güçlenmekteyiz. Artan imkanlar dahilinde turizm sektörüde giderek büyümektedir. Özellikle yurt dışından gelen turistler kolay ulaşım olanakları nedeniyle ülkemizin her noktasına giderek gezip görme şansına sahiptirler.

Nasıl ki vücudumuzda damarlar en uç noktaya kadar uzanıyorsa ülkemizde de artık en ücra köşelere bile ulaşım mümkündür. Bu nedenle bir vücut için damalarlar ne kadar önemliyse ulaşımda ülke için aynı önemi arz eder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.