ülke kaynaklarımızı ve ülke ihtiyaçlarımızı göz önünde bulundurarak kullanma

Ülkemizde var olan doğal kaynakları ülkenin ihtiyaçları ve topluma hizmet yönünde kullanmak için tasarruflu olmamız gerektiğini göz önünde bulundurmalıyız. Ayrıca ülke kaynaklarını göz önünde bulunarak diğer Türk Cumhuriyetleriyle yapacağımız ithalat ve ihracatları arttırmamız mümkün.

Elimizdeki kaynaklardan fazla olanları diğer Türk Cumhuriyetlerine ihraç ederek bizde olmayan fakat onlarda olan malları alabiliriz. Bu şekilde hem ihracat yapıp hemde ithalat gerçekleştiririz. Örneğin Azerbaycan bir Türk Cumhuriyetidir. Bu cumhuriyetinde doğalgaz bolca bulunmaktadır. Fakat ülkemizde doğalgaz ne yazık ki çok az miktarda bulunur. Doğalgaz ihtiyacımızı ithal ederek karşılamaktayız. Azerbaycana çeşitli mallarımızı özellikle tekstil, tarım ve sanayi ürünlereini ihraç ederek karşılığında doğalgaz ithal edebiliriz.

Ülke kaynaklarını kullanarak diğer ülkelerle bu şekilde ticari ve siyasi ilişkilerimizi geliştirebiliriz. Ancak ithal edeceğimiz ürünler ülke ihtiyaçları çercevesinde olmalıdır. Örneğin ülkemiz doğalgaz, elektrik ve petrol ürünlerini ithal etmektedir.

Diğer Türk Cumhuriyetlerinde ise bu ürünler bolca bulunmaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.