Ülke yönetiminde tek kişinin söz sahibi olmasının sakıncaları

Ülke yönetimi demek devleti idare ederek düzen sağlamak ,halkın sorunlarına çözüm getirmek ,toplumun refahını sağlamak, yaşanan çevredeki olumsuz koşulları yok etmek ve çevreyi yaşanılır hale getirmek için yapılan her türlü iş ve olaylar olarak tanımlayabiliriz. Size bu yazımızda ülke yönetiminin tek kişinin elinde olmasının sakıncalarından bahsedeceğiz.

Ülke yönetimi eğer tek kişinin söz sahibi olduğu bir yönetim şekliyse buna diktatörlük adı verilir. Devleti yöneten kişiye de diktatör denir. Muhalefetin hiçbir konuda söz sahibi olmadığı haklın devletin yönetiminde kayıtsız şartsız kesinlikle sözünün geçmediği bir modeldir. Demokrasiden yoksun devlet yönetimi ne kadar başarılı olabilir ki.

Ülke yönetimi tek kişinin elinde olmasının sakıncaları çok belirgin ifadeyle o devletin yaşanılmaz bir yer olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü ben ne dersem o diyen bir yönetim şeklinde halkın huzurunu refahını düşünen yoktur.

Bir başka sorun da demokrasinin olmadığı bir yönetimden bahsediyoruz ki bu da çok önemlidir. Halkın yönetimde söz sahibi olması gerekir. Sorunlarını özgürce dile getirebilmelidir. Bir ülke yönetilecekse bu tek kişi değil çok kişinin elinde olmalı sorular ve sorunlar eleştirel bir ortamda çözülmelidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.