ülkelerin doğal zenginliklerini kaybetmeden gelişimine devam etmesinin önemi

Ülkeler gelişen ticaret ve sanayi faaliyetlerinin yanında doğal zenginliklerini koruyarak büyümelidir. Doğal zenginlikler bir ülkenin en değerli varlıkları olup onları korumakla yükümlüdür. Bir ülkenin doğal zenginliklerini koruyarak gelişmesi ancak doğru bir yapılanma ile mümkün olur.

Doğal zenginlikler sadece doğada var olan tabiat güzellikleri değil aynı zamanda kültürel zenginliklerdir. Ülkeler gelişmeleri esnasında kültürlerinden uzak kalmamalı ve kültürel faaliyetlerine devam etmelidir. Toplumlar ne yazık ki gelişen teknoloji ve yaşam standartları nedeniyle doğal zenginliklerinden yoksun olarak gelişmekteler. Örneğin dinimize göre bayram olan Kurban ve Ramazan bayramlarında insanlar bayramlaşmak yerine ne yazık ki tatil programlarına dahil oluyor.

Tabiata bağlı doğal zenginliklerimiz ise şehirleşme, ulaşım programları gibi çeşitli çıkarlar uğruna yok edilmektedir. Örneğin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan tarihi yerleşim yerleri baraj inşaatı için sular altında bırakıldı. Bunlar doğal zenginliklerin yok edilmesine en güzel örneklerdir. Doğal zenginliklerimizden olan denizlerimiz ise atık sular ve sanayi atıkları nedeniyle her geçen gün kirletiliyor.

Biz bunlara engel olup gelişmeye devam edersek gelecek nesillere bu güzellikleri en iyi şekilde teslim edebiliriz. Doğal zenginlikler onlarında hakkı ve onlara bırakabileceğimiz en iyi miraslardandır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.