ülkemiz ekonomisinde gelişiminde hangi ekonomik faaliyetlere daha fazla yatırım yapıyor

Ülkemiz gün geçtikçe ekonomik olarak güçlenmektedir. Bu güçlenme ile birlikte devletimiz türlü ekonomik faaliyetlere yatırım yapmaktadır. Şimdi bu yatırım yapılan sektörleri yakından inceleyelim. Güçlenen bir Türkiye hedefiyle ilerleyen devletimiz özellikle enerji ve haberleşme sektörlerine büyük yatırım yapmaktadır. Bunun yanı sıra tarım, hayvancılık, sanayi ve hizmet sektörüne de yoğun olarak yatırım yapılır.

Enerji sektörüne yapılan yatırımlar

Enerji bakımından dış ülkelere bağlı olan ülkemiz kendi enerjisini üretmek için araştırmalar ve yatırımlar yapmaktadır. Nükleer santral ve hidroelektrik santrallerin yapımı için ciddi yatırımlar söz konusudur. Özellikle nükleer santrallerin yapımı için başka ülkeler ile antlaşmalar imzalanmıştır.

Her yıl ülkemizden milyarlarca dolar para enerji için başka ülkelere ödenmektedir. Tam güçlü ve bağımsız bir ülkenin gereği olan enerji için ülkemiz gerekli yatırımları yapmaktadır.

Tarım sektöründe yatırımlar

Bilinçli ve kaliteli ürünü hedefleyen ülkemiz çiftçilerin gelişmesi için onlara eğitimler vermekte ve kredi destekleri sunmaktadır. Çok düşük oranlardaki faiz oranları ile verilen krediler ile çiftçiler ihtiyaçları olan tarım makinalarını,  gübrelerini ve tohumlarını alabilmektedir.

Hayvancılık sektöründeki yatırımlar

Et ve et ürünlerindeki pahalılık nedeniyle ülkemiz hayvancılığın gelişimi için çok iyi maddi destekler vermektedir. Hatta küçük çaplı hayvancılık yapacak kişiler için ücretsiz bir şekilde hayvan verilir. Daha sonra bu hayvanlardan olacak yavrulardan bir kaçı devlet tarafından başka ihtiyaç sahiplerine verilmek için alınır.

Bu sayede hayvancılığın yayılması ve genişletilmesi hedeflenmektedir. Kümes hayvancılığı için devletimiz yer istihdamı, maddi destek gibi desteklemeleri sunmaktadır.

İletişim sektöründeki yatırımlar

Haberleşme günümüzde en sık kullandığımız iletişimdir. Bunun gelişimi için uzaya yeni uydular gönderilerek kaliteli iletişim ve hizmet sağlanması hedeflenmiştir. Yakın zamanda daha hızlı internet ve tv yayınları ülkemizi kaplayacaktır.

Hizmet sektöründeki yatırımlar

Yap işlet devret sistemi ile yapılan kuruluş ve görevler devletin en büyük hizmetleridir. Bu sayede otoyollar, su ihtiyacı, gibi toplum ihtiyaçları giderilmekte olup en kaliteli hizmet sağlanmaktadır. Örnek vermek gerekirse telekomun özelleştirilmesinden sonra çok daha kaliteli bir hizmet sağlanmıştır.

Sanayi sektöründeki yatırımlar

Sanayinin gelişmesi ülke ekonomisine doğrudan katkı sağlamaktadır. Hem iş istihdamı hemde kalkınma için sanayi desteklenmektedir. İş yeri açmak isteyenlere devletimiz düşük faizli kredi sağlamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.