ülkemiz için bağımsızlığın önemi

Bağımsızlık bir milletin bir ulusun sahip olabileceği en önemli unsurdur. Ülkemiz için bağımsızlığın önemi ise bir başkadır. Bunun nedeni elbette ki vatanın bağımsızlığı için verilen emekler ve şehitlerdir. Ülkemizin bağımsızlığı için mücadele eden genci, yaşlısı tüm vatan evlatları Çanakkale cephelerinde bu vatanın bağımsızlığı için büyük fedakarlıklar yapmıştır.

Çünkü bağımsızlık bir ulusun yaşama tutunma sebebidir. İnsanlar bağımsız ve hür bir ortamda yaşayabilmelidir ki mutlu ve huzurlu bir yaşam sürsünler. Esaret hayattaki en büyük acılardan biri olsa gerek. Günümüzde bağımsız gibi görünen ancak başka güçlerin himayesi altında olan mutsuz halkları sıkça görmekteyiz. İnsanların baskı ve şiddet altında yaşadığı bu hayat bağımsızlık değil tamamen yaşarken ölmektir.

İşte bunu yıllar önce farkına varan dedelerimiz bu vatanın bağımsızlığı için ülkemizin birçok cephesinde büyük mücadele vermiştir. Özellikle Çanakkale cephesinde 13-14 yaşlarındaki gençler dahil birçok insan varını yoğunu ortaya koymuştur. Ninelerimiz, dedelerimiz gelecek nesiller için bu vatanın topraklarını canla başla savunmuşlardır.

Bağımsızlık bir suya benzer. Nasıl ki canlılar yaşamları için suya muhtaçsa aynı derece bağımsızlıklarına muhtaçtırlar. İnsanlar ancak bağımsız bir vatanda yaşadıklarında refah bir hayat yaşarlar. Aksi halde hayatları ışıksız bir dünyada yaşamakla geçer.

Ülkemizin bağımsızlığının kıymetini bilen biz yeni nesiller mücadeleyi vermeye her daim hazırız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.