Ülkemizde Akdeniz kıyılarında denize girilirken aynı zamanda Erzurum Palandökende kış sporları yapılmaktadır bunun nedeni nedir

Farkındaysanız ülkemizde kış aylarında bile Akdeniz kıyılarında denize girilirken aynı zamanda Erzurum Palandökende kış sporları yapılabilmektedir. Aynı şey yaz aylarında Bursa Uludağda kış sporları yapılırken Ege kıyılarında denize girilmesi içinde geçerlidir. Peki bunun sebebi nedir? Ülkemizin farklı bölgelerinde yazın ve kışın yaşanmasının nedenleri nelerdir?

Bildiğiniz gibi Erzurum dağlarla çevrili yükseltilerin bolca bulunduğu bir yerdir. Dağlık kesimlerin havayı soğuttuğunu daha önceki şu yazımızda bahsetmiştik. Erzurumda dağların bolca bulunması nedeniyle yüksek kesimlerde kış neredeyse hiç gitmez. Yazın en sıcak günlerinde bile Erzurum Palandöken’de kar bulunmakta ve kış sporları yapılmaktadır.

Aynı durum Akdeniz kıyılarımız içinde geçerlidir. Örneğin Antalya Akdeniz bölgesinde bulunan turistik bir şehrimizdir. Ülkemizin en güneyinde yer alan bir şehir olan Antalya yaz kış neredeyse sıcaktır. Havasından çok suyu sıcaktır. Bunun nedeni ise denizlerinin sıcak denizler olması ve ekvatora daha yakın olmasındandır.

Soğuk kış günlerinde bile Akdenizde deniz suyu sıcaklıkları 20 derece altına düşmez ve rahatlıkla yüzülebilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.