Ülkemizde balıkçılık faaliyetlerinin en yoğun olduğu yer

Bu yazımızda Ülkemizde balıkçılık faaliyetlerinin en yoğun olduğu yer hakkında bilgi vereceğiz. Ülkemizde en yaygın balıkçılık faaliyeti yapılmaktadır.Türkiye karasuları içerisinde kıyı balıkçılığı şeklindedir.

Ülkemizde en fazla balıkçılık faaliyetlerinin yapıldığı yer Karadeniz Bölgesidir. Bu durumun nedeni bu denizi besleyen akarsuların bol miktarda besin maddesi taşıması ve vitamin bakımından zengin olmasıdır. Bölgede yer şekillerinin engebeli olmasına bağlı olarak diğer ekonomik etkinliklerin sınırlanması balıkçılığın Doğu Karadeniz bölümü’ nde yoğunlaşmasını sağlamıştır. Karadeniz bölgesini sırayla ;Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi izler.

Türkiye’nin üç tarafının sıcaklık ve kimyasal yapısı birbirinden farklı denizlerle çevrili , çok sayıda akarsu ve göle sahip olması nedeniyle su ürünleri potansiyeli fazladır. Türkiye genelinde su ürünleri içerisinde en önemli ekonomik faaliyet balıkçılıktır. Bunun yanında Bodrum ve Marmaris kıyılarında az miktarda sünger, deniz kabuklusu olarak bilinen;midye, kalamar, ahtapot ve ıstakozda avlanmaktadır.

Ülkemizde su ürünleri diğer bir adıyla balıkçılık; deniz balıkçılığı , tatlı su balıkçılığı, kültür balıkçılığı ve diğer su ürünleri olmak üzere gruplara ayrılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.