Ülkemizde bulunan milli parklar

Ülkemizde bulunan milli parklar konusunu ele alırsak. 2010 yılına ait resmi rakamlarda 40 adet milli park bulunmaktadır. Bu sayı dünya genelinde 6555 adettir. Biz ülkemizdeki başlıca milli parklardan üç tanesini tanıtmaya çalışalım.
1.Uludağ Milli Parkı: 1961 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.Bursa merkeze 34 km’lik mesafede olup teleferikle de 20 dk da rahatlıkla ulaşabileceğimiz bir yerdir.Uludağ Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden birine sahiptir.Aralık ve Mayıs ayları aralığında kar görmeniz mümkündür. Milli parkın tabiat şartlarının elverişli olması sayesinde ayı,geyik,tilki,domuz,kartal gibi hayvanların yaşayıp çoğalmasına olanak sağlar.
2.Kuş Cenneti Milli Parkı: 1959 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir.Balıkesir ili Bandırma İlçesine bağlı Manyas gölünde yer alan bir parktır.Parkın içinde kuş gözetleme kulesi vardır. 40 Kişi kapasiteli kulede kuşları izlemek için dürbünler vardır.
3.Bolu Yedi Göller Milli Parkı: 1965 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.Bolu’ da bulunan Yedi Göller Milli parkının en önemli özelliği heyelanların oluşturduğu göllerin yeşil doğayla buluşmasıyla ortaya çıkan eşsiz görüntülerdir. Parkın içinde bulunan yürüyüş parkurları, koruma altına alınmış hayvan türleri, piknik alanları ve fotoğraf severler için ilgi odağı olmuş mükemmel manzarasıyla ziyaretçilerini beklemektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.