Ülkemizde dokuma, deri ve giyim sanayinin gelişmesinin nedenleri ne olabilir?

Ülkemiz dokuma, deri ve giyim sanayi bakımından dünya devleri arasında yer almaktadır. Bu sektörler ülkemizde büyük gelişim göstermiştir. Gelişim göstermesinin nedenleri ise ülkemizde derinin elde edildiği hayvancılık, dokuma ve giyim sanayi için gerekli olan pamuk üretiminin oldukça yaygın olmasıdır.

Ülkemizde hayvancılık özellikle doğu bölgelerimizde çok yaygındır. Mera hayvancılığı yani hayvanların ovalarda, yaylalarda yayıldığı hayvancılık yapılmaktadır. Kış aylarında ise ahır ve damlarda beslenen bu hayvanlar önemli bir gelir kaynağıdır. Koyun ve tiftik keçisi, manda ve sığır gibi hayvan türleri hem besin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu canlıların derileride kullanılmaktadır.

Günümüzde her gün binlerce hayvan beslenmek için kesilmektedir. Kesilen bu hayvanların derileri ise deri sanayinde kullanılmaktadır. Bu sayede hem milli ekonomiye hem hayvan üreticisine kazanç sağlanır. Ayrıca elde edilen deriler giyim sanayinde, ayakkabı üretiminde ve çeşitli aksesuar üretiminde kullanılır.

Ülkemizde dericiliğin yaygın olmasının nedenleri

Ülkemizde hayvancılığın yaygın olması nedeniyle ham maddenin bol bulunması
Ülkemizde hayvancılık yapılabilecek yayla ve meraların bolca bulunması
Dericilik faaliyetlerinin yatırım alması

Ülkemizde dokuma ve giyim sanayi

Ülkemiz tarım sektörü bakımından oldukça gelişmiş bir ülkedir. Geniş ve verimli tarım arazilerinde birçok ürün elde edilmektedir. Özellikle Adana ve Diyarbakır gibi illerimizde dokuma ve giyim sanayinde kullanılan pamuk üretimi yaygındır. Türkiye’nin iklimi nedeniyle dünyada en kaliteli pamuk ülkemiz topraklarında yetişmektedir.

Hayvancılığın yaygın olması ve koyun, tiftik keçisi gibi hayvanların tüylerinin kullanılması giyim ve dokuma sanayinde kullanılmasıda oldukça yaygındır. Pamuk ve bu hayvanların tüylerinden elde edilen iplikler dokuma fabrikalarında işlenerek kumaş haline getirilir.

Daha sonra bu kumaşlar giyim sanayinde kullanılır. Bursa ve Kocaelinin yanı sıra Denizli gibi illerimizde tekstil sektörü oldukça gelişmiştir.

Ülkemizde dokuma ve giyim sanayinin gelişmesinin nedenleri

Ülkemizde pamuk üretiminin yaygın olması
Hayvancılıktan yüksek miktarda yün elde edilmesi
Tekstil sanayi artan taleple birlikte gelişmesi

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.