Ülkemizde görülen iklim çeşitleri nelerdir?

Ülkemizde görülen iklim çeşitlerini üç şekilde sıralayabiliriz.
Birincisi Akdeniz iklimi. Bu iklim yazların sıcak ve kurak geçtiği kışların ise bol yağışlı geçtiği iklim tipi olarak belirtebiliriz.Yıllık ortalama sıcaklığın 18-20 derece dolaylarında olduğunu söyleyebiliriz.Bu iklimde kış aylarında don ve kar nadir gözükür.Bitki örtüsü makidir. Makiyi kısaca tanımlayacak olursak. Kısa boylu ve bodur olarak adlandırdığımız bitki,ağaç yada çalı türleridir.Ülkemizde Akdeniz iklimi Güney Marmara kıyıları Akdeniz ve Ege kıyılarında görülür.
Karadeniz iklimi; Bu iklim genellikle Karadeniz kıyılarında görülür.Her mevsim bol yağışlı olarak geçer.Yıllık ortalama sıcaklık 13-15 derece dolaylarındadır. Bitki örtüsü ormandır. ve çok yağış almasının başlıca nedeni de bitki örtüsünden kaynaklanır.
Karasal iklim; Güney doğu Anadolu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinde görülür.Bu bölgelerde kışlar soğuk ve karlı geçer. Yazları ise tam aksine sıcak ve kuraktır. Bu yüzden ovalarda meyve ve sebzecilik yerine daha çok arpa, buğday gibi tahılların üretimi daha fazladır. Bu bölgelerde kış mevsimi çok erken başladığı gibi kar yağışları da fazla görülebilir.
Türkiye’nin coğrafi konumundan ve yeryüzünün almış olduğu şekillerden dolayı farklı şekilde iklim tipleri oluşmuştur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.